1000 nowych miejsc pracy. Nowa inwestycja Kongsberg Automotive w Brześciu Kujawskim pod Włocławkiem

Koncern Kongsberg Automotive to producent komponentów i części dla przemysłu motoryzacyjnego, a zakład w Pikutkowie w gminie Brześć Kujawski będzie kolejnym zakładem na  na terenie Polski. W Polsce firma działa już od 16 lat – pierwszy zakład powstał w   w Pruszkowie.  Zakończenie prac przy inwestycji przewidywane jest na czwarty kwartał  2017  roku. W zakładzie produkowane będą komponenty takie jak maty grzewcze, systemy wentylacji oraz masażu.

Wsparcia inwestorowi udzielały od 2016 roku Polska Agencja Informacji i Handlu (PAIH) oraz działające w ramach Urzędu Marszałkowskiego Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestorów (COI). Projekt ewaluował w zakresie oczekiwań inwestora wobec wielkości jak i typu oferty inwestycyjnej (teren greenfield, brownfield lub hala build-to-suit*).                  

Kujawsko-Pomorskie COI zaproponowało inwestorowi w 2016 roku wiele ofert inwestycyjnych. Największe zainteresowanie inwestora wzbudził teren greenfield w Brześciu Kujawskim o powierzchni 13,73 ha w pełni uzbrojony, posiadający oświetlone drogi technologiczne i przeznaczony w obowiązującym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego pod zabudowę produkcyjno – usługową. Ostatecznie została wydzielona dla inwestora przez operatora Panattoni działka o wielkości 5,95 ha.

Dla firmy Kongsberg  Automotive ogromne znaczenie odgrywało dobre połączenie drogowe z autostradą i szybkie dotarcie przez autostrady A1 i A2 z zakładem Kongsberg Automotive w Pruszkowie. Nie bez znaczenia był dla inwestora duży potencjał na rynku pracy, jak i dostępność wykwalifikowanej kadry ze szkół technicznych w powiecie włocławskim i Włocławku.     

Kujawsko-Pomorskie COI kładło szczególny nacisk na pokazanie zalet lokalizacji w Brzeskiej Strefie Gospodarczej jako idealnej pod względem logistyczno-komunikacyjnym i dającej inwestorowi możliwość dojazdu do działki z dwóch stron aż do dwóch zjazdów autostradowych A1 tzn.: do zjazdu Włocławek Zachód poprzez DK 62 oraz do zjazdu Włocławek Północ przez DW 252 i wyremontowaną niedawno ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego DW 268.    

Należy podkreślić starania Urzędu Miasta Brześć Kujawski w zwiększaniu atrakcyjności inwestycyjnej gminy i tworzeniu gotowych pod inwestycje terenów inwestycyjnych, jakim jest niewątpliwie obszar Brzeskiej Strefy Gospodarczej.   

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego wsparł finansowo tworzenie pełnej infrastruktury technicznej w strefie przeznaczając środki finansowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 na budowę infrastruktury drogowej i oświetleniowej oraz infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w Brzeskiej Strefie Gospodarczej.  

Decyzja o utworzeniu nowego zakładu w Polsce podyktowana jest dużym tempem przyrostu zakładów działających na tym terenie. Fabryka w Pruszkowie zatrudnia dziś ponad 1200 osób. Planowana dynamika wzrostu przychodów to 80% w przeciągu 5 lat. Cały czas firma podpisuje nowe kontrakty na dostawę mat grzewczych oraz systemów masażu do foteli samochodowych – podkreśla Krzysztof Hauk, Dyrektor Generalny w Kongsberg Automotive Pruszków.  

Firma Kongsberg Automotive właśnie podpisała list intencyjny, mówiący o budowie fabryki w Brześciu Kujawskim. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na drugi kwartał 2017 roku.  

Decyzję o umiejscowieniu nowego zakładu pod Włocławkiem podjęliśmy przede wszystkim ze względu na atrakcyjną infrastrukturę komunikacyjną. Istotna jest tutaj obecność autostrady A1 oraz nieduża odległość do istniejących już zakładów. Naszą uwagę zwróciła również dostępność kadry technicznej oraz pracowników produkcyjnych, a także obecność Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W ostatnim czasie, w branży motoryzacyjnej, można zauważyć coraz to większe zainteresowanie przemysłem zlokalizowanym w Europie Środkowo-Wschodniej. Nasza globalna spółka również przykłada dużą wagę do rozwoju właśnie w tym rejonie  – dodaje Krzysztof Hauk.   

Po raz kolejny Kongsberg Automotive zdecydował się na podjęcie współpracy z firmą Panattoni Europe, która dotychczas odpowiadała za budowę zakładu w Koluszkach.  Dyrektorzy podkreślają, że o wyborze dewelopera zadecydowały takie aspekty jak gwarancja, jakości i terminowości oddania obiektu.

  *teren greenfield – działka niezabudowana  
    
brownfield – hala produkcyjna, magazynowa, obiekt poprzemyłowy  
     
hala build-to-suit – hala budowana ściśle według kryteriów określonych przez inwestora

Informacje o inwestorze: 
Kongsberg Automotive to norweski holding, działający w branży motoryzacyjnej od ponad 50 lat. Produkuje się tu, m.in. maty grzewcze, systemy wentylowania foteli samochodowych, regulacji podparcia lędźwiowego, a także masażu, które są montowane w większości pojazdów na świecie. Odbiorcami produktów Kongsberg Automotive są takie znane marki firmy jak: Volvo, BMW, Daimler, Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Audi, Porche, Ferrari, GM, Renault, Citroen, Peugeot, FIAT, Toyota, Maserati czy Bentley.  
W Polsce Kongsberg Automotive działa już od 2000 roku w Pruszkowie i zatrudnia obecnie ponad 1200 pracowników. W swojej produkcji firma wykorzystuje najnowsze technologie, stąd część linii produkcyjnych jest wyposażona w roboty i w pełni zautomatyzowana. Kongsberg Automotive jest zakładem wyjątkowym pod względem innowacyjności i wyróżnia się na tle innych produkcji w naszym kraju.
Drugi zakład koncernu otwarty w 2016 roku zlokalizowany jest w Koluszkach pod Łodzią.  

Żródło: Kujawsko-Pomorskie COI; firma Kongsberg Automotive Pruszków;  Agencja Procontent Communication  

Przygotował: Cezar Buczyński, COI

Załączniki