Dlaczego kujawsko-pomorskie

Znakomite położenie

Kujawsko-Pomorskie posiada doskonałe, strategiczne położenie w centralnej części Polski, w sercu Europy. Ta doskonała lokalizacja gwarantuje dogodny dostęp do najważniejszych, zarówno krajowych jak
i zagranicznych rynków.

Przyjazne władze zorientowane na dynamiczny rozwój gospodarki

Władze samorządowe naszego województwa przywiązują ogromną wagę do tworzenia dobrych warunków dla rozwoju gospodarczego. Na wsparcie dla przedsiębiorstw przeznaczamy co czwarta złotówkę naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).


Doskonała infrastruktura transportowa

Na terenie naszego województwa krzyżują się najważniejsze szlaki transportowe, m.in. te w powstałe
w ramach transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Kujawsko-pomorskie leży w Paneuropejskim Korytarzu Transportowym nr VI (Bałtyk-Adriatyk), który łączy Skandynawie przez Polskę z Południem Europy (Gdańsk – Toruń – Warszawa – Katowice – Żylina – Brno – Bratysława – Wiedeń – Graz – Klagenfurt – Triest – Wenecja – Bolonia).

Nasz region oplata gęsta i dobrze rozlokowana infrastruktura drogowa – autostrada A1 łącząca Skandynawię przez Gdańsk i Toruń  z południem Polski i Europy, droga ekspresowa S5 z Gdańska przez Bydgoszcz do Poznania i Wrocławia oraz drogi krajowe: DK10 łącząca Szczecin z Warszawą przez Bydgoszcz i Toruń, DK15 z Poznania przez Toruń na Warmię i Mazury oraz DK25 wiodąca przez Strzelno, Inowrocław i Bydgoszcz do Koszalina. Posiadamy również regionalny port lotniczy w Bydgoszczy 
w ramach którego regularnie operują takie linie lotnicze jak LOT, Ryanair i WizzAir.


Rozbudowana sieć parków przemysłowych i technologicznych

W naszym regionie funkcjonuje obecnie piętnaście obszarów przemysłowych: Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, Grudziądzki Park Przemysłowy, Toruński Park Technologiczny, Park Przemysłowy w Solcu Kujawskim, Vistula Park Świecie, Vistula Park II, Włocławska Strefa, Rozwoju Gospodarczego Park Przemysłowo – Technologiczny, Nadnotecki Park Przemysłowy w Paterku, Płużnicki Park Inwestycyjny, Brzeska Strefa Gospodarcza, Park Przemysłowo-Technologiczny w Golubiu Dobrzyniu, Sępoleński Park Przemysłowy, Strefa Przemysłowa w Koronowie, podstrefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “Crystal Park” w Ostaszewie k. Torunia oraz Inowrocławski Obszar Gospodarczy.


Innowacyjne wsparcie biznesu

Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości: Toruński, Bydgoski i Włocławski udostępniają przedsiębiorcom nowoczesne pomieszczenia biurowe na preferencyjnych warunkach oraz wspierają ich na polu administracyjnym i prawnym. 


Wykształcona kadra

Województwo Kujawsko-Pomorskie to ważny ośrodek akademicki oferujący bogate zasoby świetnie wyedukowanej kadry pracowniczej. Nasze najważniejsze uczelnie to: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
w Toruniu, Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Politechnika Bydgoska
im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.


Szybko rozwijający się sektor BPO

  • BPO/SSC to najprężniej rozwijający się sektor określony w najnowszy strategii rozwojowej naszego województwa jako perspektywiczny i wiodący w regionie, zatrudniający ponad 12 000 osób
    w Bydgoszczy oraz ponad 1000 w Toruniu.


Architektura i zabytki

  • Toruń to miasto o przepięknej architekturze. Z racji ogromnej liczby zabytków Stare Miasto Torunia zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Biskupin to najsłynniejszy w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. Można w nim zobaczyć rekonstrukcje osady łużyckiej i neolitycznej – z wałami obronnymi, budynkami mieszkalnymi oraz ulicami.
  • Bydgoszcz to wodna stolica Polski. W sercu miasta znajduje się Wyspa Młyńska, która wraz
    z ciągnącymi się wzdłuż brzegów XIX-wiecznymi kamieniczkami tworzy tzw. Wenecję Bydgoską.