Europejski Tydzień Regionów i Miast (#EURegionsWeek) to największe coroczne wydarzenie w Brukseli poświęcone Polityce Spójności. 2022 jest rokiem szczególnym gdyż Open Days obchodzi swoją 20 tą rocznice. Rok 2022 jest także europejskim Rokiem Młodzieży.

W ciągu ostatnich 20 lat wydarzenie to stało  się wyjątkową platformą komunikacyjną  łączącą regiony i miasta z całej Europy, w tym polityków, administratorów, ekspertów i naukowców. Open Days przyczyniło się do promowania nauki, polityki i wymiany dobrych praktyk.

Komisja Europejska opublikowała wyniki indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) 2022. Za pomocą tego indeksu śledzi się postępy państw członkowskich w dziedzinie cyfryzacji. W trakcie pandemii COVID-19 państwa członkowskie prowadziły skuteczne działania w zakresie cyfryzacji. Nadal jednak zmagają się z niedoborami umiejętności cyfrowych, transformacją cyfrową MŚP oraz budową zaawansowanych sieci 5G. W ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) na reformy i inwestycje w obszarze cyfryzacji przeznaczono około 127 mld euro. RRF daje bezprecedensową okazję do przyspieszenia transformacji cyfrowej. Unia Europejska i państwa członkowskie nie mogą jej zmarnować.

Według raportu dotyczącego wyników indeksu choć większość państw członkowskich robi postępy w transformacji cyfrowej, to w przypadku przedsiębiorstw poziom wdrożenia kluczowych technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja (AI) czy technologia dużych zbiorów danych, pozostaje na niskim poziomie. Należy zintensyfikować wysiłki, aby zagwarantować pełne wdrożenie infrastruktury teleinformacyjnej (w szczególności sieci 5G), która jest niezbędna do obsługi zaawansowanych technologicznie usług i aplikacji. Umiejętności cyfrowe to kolejny ważny obszar, który wymaga większych postępów od państw członkowskich.

W zakładzie "MOD21" powstanie 300 miejsc pracy: 150 w pierwszym etapie, drugie tyle w kolejnym. Produkowane będą tutaj drewniane moduły dla budownictwa. Linia produkcyjna montowana będzie w czerwcu, a oficjalne otwarcie fabryki zaplanowano na jesień br.

W dniach 18-20 maja 2022 roku Toruń będzie gościć uczestników IX Kongresu Azjatyckiego, który przyciąga do naszego regionu wielu naukowców reprezentujących takie dziedziny jak politologia, socjologia, historia, ekonomia, kulturoznawstwo, religioznawstwo, prawo oraz filologie. Oprócz badaczy udział w imprezie wezmą również dyplomaci, przedsiębiorcy oraz osoby zawodowo promujące atrakcyjność inwestycyjną krajów azjatyckich.

W najbliższym czasie okaże się, jakie firmy poprowadzą na kujawsko-pomorskim odcinki trasy S5 MOP-y, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych ze stacjami paliw, restauracją lub bistro, parkingiem i miejscami rekreacji.