Firmy z Kujawsko-pomorskiego w piętnastej edycji Diamentów Forbesa

diamenty gazety Forbes

diamenty gazety Forbes

Na diamentowej mapie województwo kujawsko-pomorskie jest ósme z 566 firmami w zestawieniu. Jak na tak niewielki region to całkiem dużo. Przychody wyróżnionych firm przekroczyły 59 mld zł, a zyski wyniosły ponad 5 mld zł. W województwie stosunkowo duży udział stanowią firmy z przychodami 50–250 mln zł (8,5 proc.). Do największych należą: Thyssenkrupp Materials, Anwil czy PUH Chemirol. Firmy z regionu wytwarzają 4,4 proc. produktu krajowego brutto.

W kujawsko-pomorskim zarejestrowanych jest blisko 216 tys. firm, a ponad 16,7 tys. powstało w 2021 r. Mimo wszystko to województwo z dużym bezrobociem, które w październiku 2022 r. wynosiło 7,1 proc.

Na liście znaczącą liczbę stanowią firmy handlowe, zajmujące się zarówno sprzedażą hurtową, jak i detaliczną, oraz firmy budowlane. Dużą grupę stanowią także producenci papieru.

Liderem regionu jest Instytut Genetyki Sądowej z Bydgoszczy, ośrodek badawczo- -naukowy wykonujący badania kryminalistyczne dla organów procesowych w Polsce. Przeprowadza także testy DNA i inne analizy na zlecenie instytucji i osób indywidualnych. Przychody instytutu w 2021 roku wyniosły blisko 44 mln zł, zyski natomiast 21 mln zł.

Na drugim miejscu znajduje się hurtownia Basen i Sauna z siedzibą w Aleksandrowie, której przychody w 2021 roku wzrosły niemal dwukrotnie, do 24,7 mln zł.

Na ostatnim miejscu podium uplasowała się spółka Vitalabo Laboratoria Medyczne z Bydgoszczy. W 2021 roku przychody ze sprzedaży spółki wyniosły niemal 100 mln zł, a zyski ponad 33 mln zł.

Poniżej prezentujemy najbardziej dynamicznie rozwijające się polskie firmy. Diamenty Forbesa – lista laureatów – województwo kujawsko-pomorskie.  

Diamenty Forbesa. Przychody powyżej 250 mln zł

Diamenty Forbesa. Przychody od 50 do 250 mln zł

Diamenty Forbesa. Przychody od 5 do 50 mln zł

Źródło: Dun&Bradstreet Poland – dane zweryfikowane przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej Branża/sektor – opisane na podstawie PKD. Ten tekst pochodzi z wydania Forbes 2/2023

Lista firm z Kujawsko-Pomorskiego. Przychody powyżej 250 mln zł 

Diamenty Forbesa_Kujawsko-Pomorskie_Przychody powyżej 250 mln zł