Kujawsko-Pomorskie – region przyjazny inwestorom

Szanowni Inwestorzy,

Samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego przywiązują ogromną wagę do tworzenia dobrych warunków dla rozwoju gospodarczego. Na wsparcie dla przedsiębiorstw przeznaczamy co czwartą złotówkę  naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). To pieniądze na inwestycje, na nowoczesne technologie, na promowanie marek. Zdecydowaliśmy też, że dzięki środkom z RPO zostaną uzbrojone tereny inwestycyjne, przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Samorząd Województwa wspiera przekształcenie miast Bydgoszczy i Torunia w obszar metropolitalny o znaczeniu europejskim.

Nasz region oplata gęsta i dobrze rozlokowana infrastruktura drogowa –  autostrada A1 łącząca Skandynawię przez Gdańsk i Toruń z południem Polski i Europy, droga ekspresowa S5  z Gdańska przez Bydgoszcz do Poznania i Wrocławia oraz drogi krajowe: DK10 łącząca Szczecin z Warszawą przez Bydgoszcz i Toruń, DK15 z Poznania przez Toruń na Warmię i Mazury oraz DK25 wiodąca przez Strzelno, Inowrocław i Bydgoszcz do Koszalina. Z regionalnego portu lotniczego w Bydgoszczy odbywają się regularne loty realizowane przez linie lotnicze LOT, Ryanair i WizzAir oraz loty czarterowe.     

Jesteśmy otwarci na inwestorów co przynosi efekty w postaci coraz częściej lokowanych w naszym regionie inwestycji również przez inwestorów zagranicznych. Pod koniec 2023 roku w naszym województwie działały ponad 224 tysiące podmiotów gospodarczych, z czego ponad 1800 firm z kapitałem zagranicznym. Funkcjonują liczne podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz 15 parków przemysłowych oraz stref aktywności gospodarczej oferujących doskonałe warunki prowadzenia działalności przez inwestorów. 
Stworzyliśmy również system wspierania przedsiębiorstw, w ramach którego powołano Instytucje Otoczenia Biznesu, m.in. Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, Kujawsko-Pomorski Fundusz Poręczeń Kredytowych oraz Fundusz Pożyczkowy. Warto podkreślić, że nie tylko inwestujący na terenie stref ekonomicznych, ale także przedsiębiorcy lokujący swoje firmy w obrębie parków, mogą liczyć na zwolnienia i ulgi podatkowe.  

Województwo kujawsko-pomorskie jest doskonałym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej oraz do lokowania bezpośrednich inwestycji.

U nas można również doskonale wypocząć korzystając z wielu atrakcji  turystycznych i imprez kulturalnych oraz zasmakować oryginalnych potraw regionalnych.

Zapraszam do województwa kujawsko-pomorskiego.   

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Piotr Całbecki