Strategiczne położenie

Sieć drogowa

Kujawsko-Pomorskie posiada doskonałe, strategiczne położenie w sercu Europy, w centralnej części  Polski. Sąsiaduje z pięcioma województwami: mazowieckim (Warszawa), warmińsko-mazurskim (Olsztyn), wielkopolskim (Poznań), pomorskim (Gdańsk), łódzkim (Łódź).

Tu krzyżują się najważniejsze szlaki transportowe, w tym te w ramach transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Województwo leży w Paneuropejskim Korytarzu Transportowym nr VI (Bałtyk-Adriatyk), który łączy Skandynawię przez Polskę z Południem Europy (Gdańsk – Toruń – Warszawa – Katowice – Żylina – Brno – Bratysława – Wiedeń – Graz – Klagenfurt – Triest – Wenecja – Bolonia). 

Doskonała lokalizacja Kujaw i Pomorza gwarantuje dogodny dostęp do najważniejszych, zarówno polskich jaki i europejskich, rynków i dostawców. 

TRANSPORT DROGOWY

W Kujawsko-Pomorskiem zbiegają się: 

  • będąca osią Paneuropejskiego Korytarza Transportowego nr VI autostrada A1 (E75) (Gdańsk – Toruń – Katowice – Gorzyczki – kierunek: Republika Czeska),
  • stanowiąca odgałęzienie korytarza transportowego nr VI, oznaczona jako korytarz VI A, droga ekspresowa s5 (E-261) (Grudziądz – Świecie – Bydgoszcz – Poznań – Wrocław: kierunek Republika Czeska), wiodąca do korytarza nr II,
  • droga krajowa nr 10 (Warszawa – Toruń – Bydgoszcz – Szczecin – kierunek: Niemcy),
  • droga krajowa nr 15 (Trzebnica – Krotoszyn – Inowrocław – Toruń – Brodnica – Ostróda),
  • droga krajowa nr 25 (Oleśnica – Kalisz – Konin – Strzelno- Inowrocław – Bydgoszcz – Koszalin).

Lista polskich autostrad i dróg ekspresowych w Wikipedii

Sieć drogowa

TRANSPORT KOLEJOWY

Kujawsko-Pomorskie dysponuje dobrze rozwiniętą siecią kolejową o znaczeniu regionalnym, krajowym  i międzynarodowym: 

  • linię towarową dla Paneuropejskiego Korytarza Transportowego stanowi międzynarodowa linia kolejowa C-E 65 (trasa Tczew-Bydgoszcz-Inowrocław-Zduńska Wola-Tarnowskie Góry-Pszczyna), komunikująca północą i południową część kraju,
  • linia kolejowa nr 353 (trasa Poznań – Inowrocław – Toruń – Olsztyn – Korsze) biegnąca z zachodniej do wschodniej granicy Polski. 

Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Inowrocław to najważniejsze, regionalne węzły kolejowe.

Kujawsko-Pomorskie jest pierwszym województwem w kraju, które przełamało monopol państwowego przewoźnika kolejowego, wprowadzając na tory dwóch przewoźników prywatnych PKP Przewozy Regionalne oraz polsko-brytyjskie konsorcjum PCC Rail/Jaworzno Arriva Polska. 

Od dnia 1 stycznia 2008 roku jest dostępny bilet aglomeracyjny, umożliwiający przejazd na trasie Bydgoszcz-Toruń i Toruń-Bydgoszcz oraz korzystanie w ramach tego biletu z komunikacji miejskiej przez godzinę w jednym z tych miast.

Od września 2008 roku dostępny jest także zintegrowany bilet regionalny Włocławek-Toruń (WiT), obejmujący podróż pociągiem i przejazdy komunikacją miejską w mieście będącym celem podróży przez godzinę.

Sieć kolejowa

TRANSPORT LOTNICZY

Na terenie województwa zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Padarewskiego w Bydgoszczy, który znajduje się w odległości 3 km od centrum miasta.  Oprócz regularnych połączeń krajowych do Warszawy i Krakowa, międzynarodowych z Birmingham, Bristolem, Dublinem, Londynem, istnieje możliwość skorzystania z połączeń sezonowych z Turcją, Hiszpanią (Majorka), Bułgarią i Kretą.

W regionie działają także lotniska cywilne i sportowe oraz lądowiska, z których chętnie korzystają przedstawiciele świata biznesu. Najpopularniejsze z nich to:

 

Lotniska cywilne, sportowe oraz lądowiska
Lotnisko Bydgoszcz-Biedaszkowo www.aeroklub.bydgoszcz.pl Lotnisko cywilne, sportowe (czynne)
Port Lotniczy Toruń
www.aeroklub.torun.pl
Lotnisko cywilne, sportowe (czynne)
Lotnisko Włocławek-Kruszyn
www.aeroklub.wloclawek.pl
Lotnisko cywilne, sportowe (czynne)
Lotnisko Inowrocław-Latkowo Lotnisko cywilne, sportowe (czynne)
Lotnisko Lisie Kąty k. Grudziądza
www.lisie.pl
Lotnisko cywilne, sportowe (czynne)
Lądowisko Chełmża Lotnisko cywilne, sportowe (czynne)

 

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej https://www.pansa.pl , Lotnicza Polska

ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA

Z południowego-wschodu na północny-zachód w Kujawsko-Pomorskiem przepływa rzeka Wisła. Jej najważniejszymi dopływami na terenie województwa są uchodząca we Włocławku: Zgłowiączka, vis a vis Nieszawy: Mień, w Otłoczynie: Tążyna, w Toruniu: Drwęca, w Bydgoszczy: Brda, w Świeciu nad Wisłą: Wda, niedaleko Grudziądza: Osa, w Nowem: Matawa. Bardzo ważną arterią w regionie są również Noteć, przepływająca przez Nakło nad Notecią, oraz Kanał Bydgoski, łączący Brdę z Notecią.

Przez województwo Kujawsko-Pomorskie przebiegają dwie z trzech prowadzących przez Polskę międzynarodowych dróg wodnych (MDW):

  • przez Nakło nad Notecią, Bydgoszcz, Toruń, Chełmno i Grudziądz wiedzie międzynarodowa droga wodna E-70, która łączy Antwerpię w Belgii (przebiegając przez Berlin w Niemczech) z Kłajpedą na Litwie. E-70 prowadzi przez wiele polskich miast, leżących na obszarze województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Zarządy tych województw zdecydowały się na wspólną realizację projektu rewitalizującego E-70, który ma przywrócić pełną żeglowność szlaku i stworzyć możliwość pełnego jego wykorzystania w żegludze turystycznej i w transporcie towarów.
  • przez Bydgoszcz prowadzi również międzynarodowa droga wodna E-40, łącząca Bałtyk z Morzem Czarnym. Wiedzie ona z Gdańska w górę Wisły do Warszawy, a dalej Narwią i Bugiem do Brześcia, gdzie łaczy się z inną drogą wodną prowadzącą przez Polesie do Dniepru. Obecnie MDW E-40 nie została jeszcze użeglowiona.

Rastrowa mapa dróg śródlądowych w Polsce, opracowana przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

Oprac. K-P COI 2023