Konferencja w sprawie inwestycji norweskiej KITRON w Grudziądzu

Wiceprezes Grupy Kitron Mindaugas Sestokas odebrał pozwolenie na prowadzenie działalności w Grudziądzu ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kitron, wiodąca międzynarodowa grupa EMS (Electronics Manufacturing Services), otworzy nowy zakład produkcyjny w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Producent podzespołów elektronicznych zainwestuje w Grudziądzu 65 mln zł i utworzy docelowo 400 nowych miejsc pracy.

Z niecierpliwością czekamy na powstanie najnowszego zakładu produkcyjnego Kitron w Grudziądzu.W Polsce widzimy ekscytujące możliwości rozwoju. Doceniamy wsparcie, które otrzymaliśmy do tej pory i oczekujemy korzystnego partnerstwa z lokalną społecznością” – powiedział Mindaugas Sestokas, wiceprezes spółki ds. Europy Środkowej i Wschodniej.

Fabryka zostanie zbudowana jeszcze w tym roku, a produkcja ma się rozpocząć w czwartym kwartale. Nakłady inwestycyjne wyniosą około 65 milionów złotych. Inwestor planuje stopniowo rozszerzać działalność. W pierwszym etapie powstanie zakład produkcyjny o powierzchni około 8 tys. m.kw. Po roku działalności liczba pracowników wyniesie około 200, a po pięciu latach – nawet 400.Zakład w Grudziądzu, który powstanie przy ul. Droga Kurpiowska, będzie integrował nowoczesną i zautomatyzowaną produkcję elektroniki, taką jak montaż obwodów drukowanych i modułów elektronicznych i elektromechanicznych oraz wysokopoziomowy montaż mechaniczny. Udostępnione zostaną również zaawansowane usługi techniczne, m.in. prototypowanie i rozwój testów.

Zaangażowanie kolejnego poważnego inwestora to dowód, że prowadzona od lat przez samorząd województwa polityka otwarcia na biznes i wspierania przygotowania terenów pod inwestycje biznesowe jest trafna i przynosi rezultaty. Wiadomo, że biznes przyciąga biznes. Decyzja o powstaniu tego zakładu to dobra wiadomość dla gospodarki regionu i dla rynku pracy” podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

Blisko 400 nowych miejsc pracy, miliony zainwestowane w halę produkcyjną i nowoczesny sprzęt. Tak norweski producent elektroniki m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego i medycznego, będzie inwestował w województwie kujawsko-pomorskim – w Grudziądzu. Takie inwestycje to rozwój całego regionu. To dowód na to, że nasze województwo to miejsce, gdzie jest ogromny potencjał” zauwałył Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski.

Inwestycja w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej umożliwi inwestorowi skorzystanie ze zwolnienie z podatku dochodowego CIT do końca 2026 r. Strefa zapewni także firmie kompleksowe wsparcie w czasie całego procesu inwestycji.

Cieszy nas, że międzynarodowy koncern o ugruntowanej pozycji na globalnym rynku zaufał nami zdecydował się ulokować swoją inwestycję właśnie w naszej strefie. To kolejny inwestor dla województwa kujawsko-pomorskiego, w którym koncentrujemy naszą aktywność. Coraz wyższa atrakcyjność inwestycyjna regionu przekłada się jego rozwój ekonomiczny i na nowe miejsce pracy” mówił Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim działalność prowadzi 49 inwestorów pozyskanych przez PSSE. Realizują projekty inwestycyjne za blisko 6 mld zł i zatrudniają 9 tys. pracowników.Realizacja inwestycji w Grudziądzu była możliwa dzięki wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Inwestycja norweskiej firmy Kitron w Grudziądzu potwierdza, że do walki o pozyskanie inwestorów zagranicznych coraz skuteczniej włączają się miasta średniej wielkości. Położenie Grudziądza względem głównych szlaków komunikacyjnych, dostęp do sporego zasobu wykwalifikowanej kadry oraz dobrze przygotowane tereny inwestycyjne – to mocne karty Grudziądza w rywalizacji o nowe projekty, w której PAIH wspiera lokalny samorząd i Pomorską SSE. Projekt Kitrona z pewnością wzmocni potencjał ekonomiczny województwa kujawsko-pomorskiego” podkreśla Krzysztof Senger,  p.o. prezesa PAIiH.

Władze Grudziądza postrzegają inwestycję jako dużą szansę na dynamiczny rozwój miasta.
To dla nas wyjątkowy dzień, bowiem oficjalnie możemy powitać w gronie grudziądzkich inwestorów Grupę Kitron. Cieszę się, że firma będąca liderem w produkcji komponentów elektronicznych w Skandynawii zdecydowała się na wybudowanie kolejnej fabryki w naszym mieście. Wierzę, że dzięki tej inwestycji zyskamy nie tylko nowe miejsca pracy, ale również Grudziądz zacznie być postrzegany, jako miasto które daje szansę rozwoju zawodowego” wyliczał Maciej Glamowski, Prezydent Miasta Grudziądza.

Fabrykę dla Kitrona budować będzie spółka Panattoni Europe, która jest częścią Panattoni Development Company, jednego z największych deweloperów powierzchni przemysłowych na świecie.
“Realizacja inwestycji dla Kitron będzie w pełni dostosowana do procesów technologicznych klienta. Fabryka powstanie zgodnie z koncepcją czwartej rewolucji przemysłowej” komentował Marek Foryński, dyrektor zarządzający BTS Group w Panattoni Europe. 

Przy projekcie inwestor współpracował także z firmą Colliers International z sektora nieruchomości komercyjnych, która była doradcą lokalizacyjnym.
Inwestycja Kitrona to nie tylko kilkaset nowych miejsc pracy dla mieszkańców Grudziądza i okolicznych miejscowości, ale również zaawansowana produkcja typu EMS dla uznanych na całym świecie koncernów, jak GE Healthcare czy Husqvarna. Cieszymy się, że mogliśmy przeprowadzić Kitrona przez wszystkie etapy procesu inwestycyjnego w Polsce –  zauważa Filip Deleżyński z Colliers International. 

wiecej o inwestycji:
http://www.coi.kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci.php?lang=pl&element=1042&action=aktualnosci