PESA inwestuje dzięki RPO

Celem projektu jest wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa i pozyskanie nowych klientów poprzez dywersyfikację oferty i wprowadzenie na rynek nowego produktu. Firma przewiduje zdecydowany wzrost popytu na wagony oraz pojazdy piętrowe do przewozów pasażerskich. Będzie jedynym producentem tego typu pojazdów w Polsce. PESA ma już kontrakt na dostarczenie 22 wagonów piętrowych dla Kolei Mazowieckich.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Zasadniczą Szkołą Zawodową Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Uczniowie zdobędą doświadczenie podczas praktyk w zakładach firmy. 
Ponadto PESA w ramach porozumienia ze szkołą  zatrudni najzdolniejszych uczniów klasy patronackiej.
Na realizację wartego prawie 10 milionów złotych projektu, trafi 3,9 miliona złotych dofinansowania. 
PESA przeszła jeden z najbardziej udanych procesów przekształceniowych i restrukturyzacyjnych w polskiej gospodarce. Niegdysiejsze państwowe zakłady naprawcze są dziś znaną w całej Europie firmą zatrudniającą 4 tysiące pracowników i dającą pracę 80 tysiącom osób w przedsiębiorstwach kooperujących – podkreśla marszałek Całbecki.  


W uroczystym podpisaniu umowy o dofinansowaniu projektu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, wiceprezes zarządu PESY Robert Świechowicz oraz koordynator projektów Łukasz Raszczyk.

Firma jest tegorocznym laureatem Nagrody Marszałka w kategorii „Promocja województwa” przyznanej za biznesową wizję, odwagę i wytrwałość w budowaniu silnej marki, która przyczynia się do promocji i budowy pozytywnego wizerunku województwa w kraju i za granicą.
PESA jest także producentem elektrycznych niskopodłogowych kolejowych zespołów trakcyjnych typu Elf, zakupionych przez samorząd województwa w ramach projektu BiT City.  

Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

djmedia:17

Źródło: Urząd Marszałkowski WK-P