Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., we współpracy z Marszałkami Województw oraz Regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora, zakończyła pierwszy etap VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na Medal” 2018 promującego tereny kompleksowo przygotowane pod inwestycje produkcyjne.

 Ogólnopolski Konkurs „GRUNT NA MEDAL" 2018
- podsumowanie I etapu

Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestora otrzymało w tym roku 7 ofert inwestycyjnych greenfield od 10 Gmin. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż do II etapu ogólnopolskiego konkursu „Grunt na Medal” 2018 zakwalifikowało się 6 terenów produkcyjnych z regionu Kujawsko-Pomorskiego:

  1. Aleksandrów Kujawski/Ośno– 7,1 ha
  2. Brześć/Pikutkowo – 4,67 ha
  3. Bydgoszcz/Chemiczna– 11,29 ha
  4. Grudziądz/Droga Mazowiecka – 14,98 ha
  5. Pakość/Giebnia– 26,70 ha
  6. Toruń/Wschód– 4,81 ha

Ocena prowadzona przez pracowników PAIH i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Obsługi Inwestorów opierała się na kryteriach związanych z atrakcyjnością inwestycyjną działki, rozumiana docelowo jako grunt kompletnie przygotowany do rozpoczęcia na nim inwestycji. Oceniane były m.in. stan prawny działki; przeznaczenie w miejscowym PZP pod przemysł i produkcję; uzbrojenie terenu (energia, gaz, woda,kanalizacja); walory lokalizacyjne (odległość od autostrady/drogi szybkiego ruchu, dróg krajowych,jakość drogi dojazdowej, bliskość bocznicy kolejowej);właściwości terenu(kształt działki, brak przeszkód pod/nadziemnych, klasa gruntów, konieczność wyłączenia z produkcji rolnej czy odlesienia, różnica w poziomie terenu wymagająca makroniwelacji lub innych robót ziemno-budowlanych). Wszystkie tereny, które przeszły do II etapu konkursu, spełniały w większości powyższe kryteria.   

Wszystkim Gminom, zwłaszcza Prezydentom, Burmistrzom i Wójtom, których zgłoszone oferty przeszły do II etapu serdecznie gratulujemy.

Pozostałym Gminom bardzo dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i nadesłanie ofert. Państwa oferty znajdą się w naszej bazie ofert oraz na stronie internetowej COI - www.coi.kujawsko-pomorskie.pl i będą przez nas proponowane potencjalnym inwestorom.

Audyt terenów w II etapie konkursu „Grunt na Medal” 2018 

Wkrótce rozpoczną się audyty terenów inwestycyjnych, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu. W skład komisji wizytującej tereny wejdzie osoba z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu(PAIH), Kujawsko-Pomorskiego Centrum Obsługi Inwestora (COI) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.Każda gmina ma w ciągu 1 godziny możliwość zaprezentowania terenu oraz wszelkich atutów związanych zdaną lokalizacją. Wizytacja składać się będzie: ze spotkania w siedzibie Miasta/Gminy z przedstawicielami JST, wysłuchaniu prezentacji,porozmawianiu o terenie produkcyjnym oraz przejazdu i wizytacji terenu. W zakresie zawartości prezentacji oczekiwane jest przybliżenie audytorom gminy pod kątem zainteresowania potencjalnego inwestora tym miejscem. Oczekiwane są informacje o lokalizacji, dostępnej infrastrukturze, zasobach ludzkich, obecnych firmach/inwestorach, ofercie inwestycyjnej, wsparciu dla firm (w tym ulgach i zwolnieniach), okolicznych atrakcjach, szkolnictwie, bezrobociu itp.

W załączeniu przygotowane przez PAIH S.A. podsumowanie I etapu konkursu z wszystkich województw.

Źródło: Agnieszka Kołodziejczyk /KPCOI