Podsumowanie I etapu konkursu „GRUNT NA MEDAL” 2016 (de)

Ogólnopolski Konkurs „GRUNT NA MEDAL”2016
 – podsumowanie I etapu

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż do II etapu ogólnopolskiego konkursu „Grunt na medal 2016″ zakwalifikowało się aż 7 terenów produkcyjnych z regionu Kujawsko-Pomorskiego, z następujących Miast i Gmin:   

1.       Świecie 8,89 ha
2.       Grudziądz 2,05 ha
3.       Toruń 4,81 ha
4.       Brześć Kujawski 13,73 ha
5.       Bydgoszcz 8,92 ha
6.       Sępólno Krajeńskie 9,84 ha
7.       Płużnica 3,97 ha

Kujawsko-Pomorskie COI otrzymało w tym roku od 12 Gmin 16 ofert inwestycyjnych greenfield.

Jesteśmy jedynym województwem, z którego aż siedem terenów inwestycyjnych zostało zakwalifikowanych do II etapu konkursu (w pozostałych regionach Polski od 3 do 6 terenów).   

Ocena prowadzona przez pracowników PAIiIZ oraz regionalnego COI opierała się na kryteriach związanych z atrakcyjnością inwestycyjną działki, rozumiana docelowo jako grunt kompletnie przygotowany do rozpoczęcia na nim inwestycji.  

Kryterium oceny terenów produkcyjnych stanowiły m. in.: stan prawny działki; przeznaczenie w miejscowym PZP pod przemysł i produkcję; uzbrojenie terenu (energia, gaz, woda, kanalizacja); walory lokalizacyjne (odległość od autostrady/drogi szybkiego ruchu, dróg krajowych, jakość drogi dojazdowej); właściwości terenu (kształt działki, brak przeszkód pod/nadziemnych, klasa gruntów, konieczność wyłączenia z produkcji rolnej czy odlesienia, różnica w poziomie terenu wymagająca makroniwelacji lub innych robót ziemno-budowlanych); dodatkowe atuty (bliskość bocznicy kolejowej, obowiązująca uchwała o ulgach lub zwolnieniach w podatku od nieruchomości).        

Wszystkie tereny,które przeszły do II etapu konkursu, spełniały w większości powyższe kryteria. 

Wszystkim Gminom, zwłaszcza Prezydentom, Burmistrzom i Wójtom, których zgłoszone oferty przeszły do II etapu serdecznie gratulujemy.

Pozostałym Gminom bardzo dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i nadesłanie ofert. Państwa oferty znajdą się w naszej bazie ofert oraz na stronie internetowej COI – www.coi.kujawsko-pomorskie.pl   i będą przez nas proponowane potencjalnym inwestorom.

Audyt terenów w II etapie konkursu Grunt na Medal 2016 

Audyt terenów inwestycyjnych z Kujawsko-Pomorskiego, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu, odbędzie się w dniach 13-15 czerwca 2016 roku. W skład komisji wizytującej tereny wejdzie osoba z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Kujawsko-Pomorskiego Centrum Obsługi Inwestora (COI) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Każda gmina, która zakwalifikowała się do II etapu Konkursu GnM 2016  ma w ciągu 1 godziny możliwość zaprezentowania terenu oraz wszelkich atutów związanych z daną lokalizacją. Wizytacja składać się będzie: ze spotkania w siedzibie Miasta/Gminy z przedstawicielami JST, wysłuchaniu prezentacji, porozmawianiu o terenie produkcyjnym oraz przejazdu i wizytacji terenu. 

W zakresie zawartości prezentacji oczekiwane jest przybliżenie audytorom gminy pod kątem zainteresowania potencjalnego inwestora tym miejscem. Oczekiwane są informacje o lokalizacji, dostępnej infrastrukturze, zasobach ludzkich, obecnych firmach/inwestorach, ofercie inwestycyjnej, wsparciu dla firm (w tym ulgach i zwolnieniach), okolicznych atrakcjach, szkolnictwie, bezrobociu itp.

W załączeniu przygotowane przez PAIiIZ podsumowanie I etapu konkursu z wszystkich województw.

Przygotował: C. Buczyński, COIE