Kujawsko-Pomorskie – region przyjazny inwestorom (de)

Szanowni Inwestorzy,

Samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego przywiązują ogromną wagę do tworzenia dobrych warunków dla rozwoju gospodarczego. Na wsparcie dla przedsiębiorstw przeznaczamy co czwartą złotówkę  naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). To pieniądze na inwestycje, na nowoczesne technologie, na promowanie marek. Zdecydowaliśmy też, że dzięki środkom z RPO zostaną uzbrojone tereny inwestycyjne, przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Samorząd Województwa wspiera przekształcenie miast Bydgoszczy i Torunia w obszar metropolitalny o znaczeniu europejskim.

Nasz region oplata gęsta i dobrze rozlokowana infrastruktura drogowa –  autostrada A-1 łącząca Skandynawię przez Gdańsk i Toruń z południem Polski i Europy oraz drogi krajowe: DK10 łącząca Szczecin z Warszawą przez Bydgoszcz i Toruń, DK15 z Poznania przez Toruń na Warmię i Mazury oraz DK5 (do 2020 roku w standardzie drogi ekspresowej S-5)  z Gdańska przez Bydgoszcz do Poznania i Wrocławia. Z regionalnego portu lotniczego w Bydgoszczy odbywają się regularne loty do 4 krajów (LOT, Lufthansa i Ryanair) oraz loty czarterowe. Od 2 kwietnia 2019 roku Ryanair uruchomi loty do Glasgow Prestwick.              

Jesteśmy otwarci na inwestorów co przynosi efekty w postaci coraz częściej lokowanych w naszym regionie inwestycji również przez inwestorów zagranicznych. W naszym województwie działa ponad 196 tysiące podmiotów gospodarczych, z czego ponad 1800 firm z kapitałem zagranicznym. Funkcjonują dwadzieścia trzy podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, 8 parków/obszarów przemysłowych, jeden park przemyslowo-technologiczny  oraz jeden park technologiczny z centrum transferu technologii. 
Stworzyliśmy również system wspierania przedsiębiorstw, w ramach którego powołano m.in. Centrum Obsługi Inwestora, Fundusz Poręczeń Kredytowych, Fundusz Pożyczkowy. Warto podkreślić, że nie tylko inwestujący na terenie stref ekonomicznych, ale także przedsiębiorcy lokujący swoje firmy w obrębie parków, mogą liczyć na zwolnienia i ulgi podatkowe.  

Województwo kujawsko-pomorskie jest doskonałym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej oraz do lokowania bezpośrednich inwestycji.

U nas można również doskonale wypocząć korzystając z wielu atrakcji  turystycznych i imprez kulturalnych oraz zasmakować oryginalnych potraw regionalnych.

Zapraszam do województwa kujawsko-pomorskiego.
   

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Piotr Całbecki