Norweska firma KITRON ASA zainwestuje w Grudziądzu

Poszukiwane były nieruchomości o powierzchni 2-3 tys. m2 z opcją rozbudowy do 5 -10 tys. m2 (wyłącznie hala istniejąca bądź przyszłościowy BTS), w grę wchodził zakup jak i wynajem hali. COI przesyłało do PAIH i Colliers Int. wiele ofert inwestycyjnych spełniających kryteria inwestora.

COI zorganizowało kilka spotkań w regionie i audytowało z inwestorem zaakceptowane przez nich oferty inwestycyjne.   Najbardziej zaawansowane były rozmowy w Ostaszewie w przedmiocie kupna terenów pod budowę hali produkcyjnej w Crystal Park w ramach PSSE z firmami UMC/Sharp oraz Goodman.  Z różnych względów proponowane lokalizacje ostatecznie odpadły,  a ok. pol. roku 2018 inwestor zainteresował się terenami w Grudziądzu (wcześniej nie brał tej lokalizacji pod uwagę).

Inwestorowi zależało na terenie położonym w ramach SSE dlatego też została zaproponowana Norwegom lokalizacja w Grudziądzu w obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE)

https://drive.google.com/open?id=1cwFGOgdukZDJiTVHyDATdvsKP9ufFVKU&usp=sharing
(3,5 ha, kolor zielony,  po prawej stronie firmy Limito).      

W ostatnim stadium procesu inwestycyjnego odpowiednią obsługę inwestycyjną przeprowadziły instytucje związane terytorialnie z wybrana przez inwestora lokalizacą tj. Urząd Miasta Grudziądza oraz PSSE.    

Inwestycja przeprowadzona zostanie przez dewelopera Panattoni Europe w modelu build-to-suit (BTS) gdzie obiekt magazynowy/produkcyjny projektowany i budowany jest dla dedykowanego odbiorcy według jego technicznej specyfikacji.  

Dla inwestora ważne kwestie odgrywały zwolnienia podatkowe czyli pomoc publiczna regionalna w formie zwolnienia od Miasta Grudziądza z podatku od nieruchomości oraz zwolnienia z podatku CIT w związku z inwestycją w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.          

Początkowo wskazywane Zatrudnienie: 50-300 pracowników niewykwalifikowanych i 20-50 osób wykwalifikowanych w okresie 3 lat. Obecnie zadeklarowane zatrudnienie na poziomie 190 osób.  
  

Zgodnie z planem początkowo ma powstać obiekt o powierzchni 6 tys. m2, który w ciągu kolejnych 5 lat ma zostać rozbudowany do 11 tys. m2.

  • 19 lipca 2018 odbyło się spotkanie inwestora i Panattoni w strefie ekonomicznej w Grudziądzu, a 20 lipca 2018 rokowania na wydanie zezwolenia na działalność w strefie, zakończone pozytywnie
  • W lipcu 2018 podpisano list intencyjny pomiędzy Kitron a Panattoni Europe na budowę hali przez operatora wg kryteriów określonych przez inwestora  i wynajmu hali przez inwestora
  • 18 grudnia 2018 odbył się przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Grudziądzu przy ul. Droga Kurpiowska. Grunt nabył Panattoni Europe Sp. z o.o. Spółka celowa PDC Industrial Center Sp. z o.o. ma wybudować halę przemysłową dla norweskiej firmy Iritula Sp. z o.o. (jest to powołana w Polsce spółka firmy KITRON)
  • 21 grudnia 2018 podpisano akt notarialny sprzedaży 3,5 ha terenów inwestycyjnych
  • marzec 2019 – uzyskanie pozwolenia na budowę
  • Koniec budowy nie wcześniej niż lipiec 2019
  • Warunki techniczne oraz procedura pozwolenia środowiskowego zostały przeprowadzone      
  • Produkcja powinna ruszyć w trzecim kwartale 2019 roku.  


Dane o inwestorze:

Firma Kitron (http://www.kitron.com/) działa w sektorze elektroniki na zasadach takich jak Jabil czy Flextronics tj. na zlecenia firm wytwarza, a raczej montuje sprzęt elektroniczny. Różnica w tym przypadku dotyczy skali (w przeciwieństwie do Jabila czy Flexa skala jest mniejsza, aczkolwiek produkty są bardziej zaawansowane).

Główne obszary specjalizacji firmy znajdują się w sektorach: Obrona / Aeronautyka, Energia / Telekomunikacja / Przemysł / Urządzenia medyczne i Zagraniczne/ morskie. 

Kitron ASA to jeden z liderów skandynawskiej branży usług produkcji elektroniki (EMS), który zapewnia swoim klientom wiedzę i doświadczenie w zakresie rozwoju, projektowania, wdrażania w przemyśle, wytwarzania, serwisu, napraw i modernizacji produktów. Electronics manufacturing services (EMS) tzn. Usługi wytwarzania elektroniki to termin używany przez firmy, które projektują, produkują, testują, dystrybuują i zapewniają usługi zwrotu / naprawy podzespołów elektronicznych i zespołów dla producentów oryginalnego sprzętu (OEM). 

Kitron zachowuje w swoich halach produkcyjnych bardzo zaawansowane standardy np. kontrolę temperatury, wilgotności i kompresorowni itd.  

Firma prowadzącą działalność w Norwegii, Szwecji, na Litwie, w Niemczech, Chinach i USA. Dzięki około 1450 wysoko wykwalifikowanych pracownikom Kitron produkuje i dostarcza wszystko, od w pełni zmontowanych płytek elektronicznych do kompletnych produktów końcowych dla klientów na całym świecie. 

Kitron zainwestował kilkanaście lat temu  na Litwie i z czasem tamtejszy zakład stał się największym w jej portfolio, z zatrudnieniem sięgającym 900 osób. Zapotrzebowanie ze strony klientów przekracza już jednak możliwości litewskiego zakładu. W efekcie Kitron postanowił rozszerzyć swoje operacje, stąd poszukiwanie nowych lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej.    

Przygotował: Cezar Buczyński, Kujawsko-Pomorskie COI,           

Źródło: www.grudziadz.pl/ Biuro Prezydenta Miasta, COI