Wizyta studyjna w centrum logistycznym największej polskiej firmy odzieżowej LPP w Pruszczu Gdańskim

Spółka LPP S.A. stworzyła tak znane marki jak: RESERVED, MOHITO, House, Cropp  i SiNSAY. Właściciele firmy planują osiągnąć w tym roku obrót przekraczający10 miliardów złotych, co czyni spółkę absolutnym liderem w Polsce w branży odzieżowej. Firma ma ambicje dogonić w sprzedaży potentatów światowych branży odzieżowej takich jak: Inditex, Adidas, H&M, Associated British Foods. 

W przyszłym roku rozpocznie się budowa największej inwestycji w historii firmy, która zlokalizowana będzie w Brzeskiej Strefie Gospodarczej, w gminie Brześć Kujawski.
Projekt inwestycyjny obsługiwany był przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestora (COI), przy współpracy z firmą Colliers International, agencją ds. nieruchomości przemysłowych i logistycznych, która w maju 2017 roku zwróciła się do COI o przygotowanie listy terenów inwestycyjnych, spełniających kryteria inwestora LPP. 

Parametry inwestycji są imponujące: powierzchnia magazynu do zabudowy to 100 000 m2, powierzchnia użytkowa 150 000 m2, wartość inwestycji 500 mln PLN. Dodatkowo planowane jest stworzenie około 1000 miejsc pracy (pracownicy magazynowi, specjaliści utrzymania ruchu, pracownicy logistyki, inżynierowie, menedżerowie).

Podczas spotkania Marszałek Województwa Sławomir Kopyść podziękował spółce za plany inwestycyjne w regionie kujawsko-pomorskim, które będą miały niewątpliwy wpływ na rozwój gospodarczy Województwa i uatrakcyjnienie powiatu włocławskiego oraz gminy Brześć Kujawski. Wspomniał  o wsparciu procesu inwestycyjnego przez Samorząd Województwa, w tym Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestora. Reprezentant Zarządu Województwa  wyraził przekonanie, iż zapotrzebowanie firmy odnośnie wielkości rekrutacji i oczekiwań profilowych pracowników będzie można połączyć z proponowanym w regionie systemem kształcenia zawodowego. 

Wiceprezesi zarządu LPP w swoich prezentacjach przedstawili rys historyczny firmy, jej model biznesowy i strategie zrównoważonego rozwoju oraz możliwości ekspansji.

Jacek Kujawa, wiceprezes LPP odpowiedzialny za dział logistyki i IT opowiedział o istotnym kolejnym etapie inwestycji w Brześciu Kujawskim, która pozwoli na określenie założeń projektu pod względem funkcjonalnym, przestrzennym i technicznym.      

Harmonogram inwestycji na lata 2019 – 2021 wygląda następująco:
1) maj 2019 – wybór biura architektonicznego w celu wykonania wielobranżowej koncepcji inwestycyjnej,
2) grudzień 2019 – zakończenie prac nad koncepcją architektoniczną,
3) marzec 2020 – ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji,
4) kwiecień 2020 – rozpoczęcie prac budowlanych.

Po uruchomieniu w Brześciu Kujawskim centrum dedykowanego salonom Reserved, obsługa sprzedaży stacjonarnej pozostałych marek LPP będzie realizowana w centrum dystrybucyjnym w Pruszczu Gdańskim. Obecnie to największy i najbardziej nowoczesny obiekt służący dystrybucji odzieży w Europie Centralnej i Wschodniej. Z tej lokalizacji LPP wysyła do swoich sklepów 8 mln sztuk odzieży tygodniowo. Z centrum logistycznego w Brześciu Kujawskim liczba wysyłanych produktów tygodniowo osiągnie liczbę aż 10 mln sztuk.  

Na miejscu podpisano list intencyjny, w ramach, którego Urząd Miejski w Brześciu Kujawskim i LPP deklarują podejmowanie wspólnych działań na rzecz mieszkańców gminy oraz chęć wzmacniania dobrych relacji między LPP, jako inwestorem zaangażowanym w rozwój gminy oraz miastem i gminą Brześć Kujawski. Partnerska współpraca między stronami obejmować będzie w szczególności obszary o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i rekreacyjnym.

Tomasz Chymkowski, burmistrz Brześcia Kujawskiego, opowiedział o planach zainicjowania programu społecznego LPP pod nazwą „Brześć Kujawski w Centrum Uwagi” w ramach, którego wsparta zostanie tegoroczna edycja Memoriału im.Czesława Wasielewskiego organizowanego przez Gminny Klub Sportowy Łokietek i udział w biegu pracowników firmy z drużyny LPP Team. Ponadto, w ramach długofalowego partnerstwa z Urzędem Miejskim  w Brześciu Kujawskim, w roku szkolnym 2019/2020 zostanie zainicjowany program edukacyjny.

Więcej o inwestycji, procesie inwestycyjnym oraz inwestorze;
http://www.coi.kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci.php?lang=pl&element=1006&action=aktualnosci
http://www.coi.kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci.php?lang=pl&element=1032&action=aktualnosci
Przygotował: Kujawsko-Pomorskie COI.